Számla tételek, végösszegek
Számla tételek, végösszegek
A tételek szekcióban a következő mezők töltendők:
•Megnevezés: szöveges mező. Megnevezés gépelésével az eddigi számlatételek ilyen kezdetű elemei lenyílnak, lehetőség van választani – háttértörzse nincs
•Mértékegység: Lenyíló listából választható (beállításokban bővíthető, megfelelő joggal innen átugrási lehetőség is!). Beállításokban alapértelmezett megjelölhető, ez lesz új tétel felvételkor ajánlott, de átváltható. Rendszer bevezetéskor a db egyedül a lista eleme, és ez az alapértelmezett.
•Mennyiség: szám mező, háttéradatokban beállítható, hogy 0-4-ig mennyi tizedes jegyet kezel. Értéke csak 0-tól eltérő lehet.
Alaphelyzetben csak a tétel alapadatai láthatók és tölthetők ki, a "részletezés" gombra kattintva lehet a többi adatbeviteli lehetőséget megjeleníteni (pl. termékkód, időszak, stb.)
•Közvetített szolgáltatás: Jelölése esetén a számlaképen az adott tétel megnevezés után, hozzáfűzve jelenik meg a " - Közvetített szolgáltatás" felirat.
•Időszak: tól-ig dátummező. Alapértelmezettként üresek, de ha egyiket kitöltik, a másikat is kötelező kitölteni, így lesz a tétel folyamatos (más néven határozott idejű). Ennek a tételnek tárolásakor (vagy ha egy nem folyamatos tételen szerkesztéssel megadják a két időszakdátumot) ellenőrzi a rendszer a teljesítés dátumát a következőkben írt szabályrendszer (**) szerint, ha nem eszerinti teljesítés dátum van beállítva a felületen, akkor automatikusan állítja a teljesítés dátumát át a megfelelő dátumára, és küld a tétel mentése mellett egy üzenetet, hogy a teljesítés dátumát a szabályoknak megfelelően átállította. Ha a két dátum eleve megegyezett, nincs üzenet. A két dátummező továbbra is szabadon módosítható marad (kivéve másik szabály, mi szerint készpénzes számlán fizetési határidő a keltével egyezik és letiltott), számla lezárás megint fog ellenőrizni és figyelmeztetni.
•Termékkód: VTSZ / SZJ / EGYÉB / TESZOR típusból választva megadható a kívánt szöveg, vagy érték. (Megjelenítése az alapbeállításoknál lévő jelöléstől függ.)
•Megjegyzés: A számlaképen tételenként megjelenő szöveges vező..
•Nettóból vagy bruttóból számolási választás check box. ("Bruttóból számítás" felirattal). Ha nettóból számol, a nettó egységár aktív mező, a többit számolja, a másik esetén a bruttó írható be. Beállításokban paraméterezhető, hogy defaultként mi az ajánlott.
•Nettó egységár: szám mező, háttéradatokban devizanemenként beállítható, hogy 0-2-ig mennyi tizedesjegyet kezel.. Amennyiben az alapbeállítástól eltérő formában szeretné kezelni az egységár tizedesjegyeit, akkor forduljon az ügyfélszolgálathoz. Összeg megadása után tab-bal továbblépés kiszámítja nettó, áfa és bruttó értékeket - Bruttóból számolás esetén a mező inaktív.
•Engedmény/felár (*): lenyíló listából választható, hogy Engedmény vagy Felár megadása történik, az, hogy mi a defaultan ajánlott, a beállításokban lehet paraméterezni.
•Engedmény/felár mértéke: százalékosan megadható. Engedmény esetén 0-100%-ig terjedhet, felár esetén 100%-nál nagyobb is lehet. Csak negatív számot ne lehet megadni (egyik esetben sem). Két tizedesig lehet megadni. (Mivel a keletkező automatikus tételen nem engedünk semmit módosítani, ezzel a két tizedesjeggyel ’sakkozhatja ki’ a felhasználó, ha pl 1507 Ft engedményt számolunk, de ő kereken 1500-at adna. Másik megoldás, hogy % helyett fix számot is megadhat)
•Nettó: számolt mező, nem módosítható. – devizanem táblában, számla devizaneménél ’Számlatétel tizedesjegy kezelés’ paraméternél beállított tizedesjegy hosszt kezel, ennyi tizedesjegyre kerekít. A tétel bruttó és áfa összegének kerekítésére, megjelenítésére is az a beállítás érvényes.
•Áfakulcs: lenyíló lista, default a háttéradatokban megjelölhető, azt ajánlja. Áfakulcs átállítása az áfa és bruttó összegeket számolja át. Ha bruttóból számolás módszer az alkalmazott, akkor a nettó és áfát kell újraszámolja. Ha a kiválasztott áfakulcs ’fordított’ paraméterű, az áfa értéke 0, és a nettó megegyezik a bruttóval.
•Áfa: számolt mező, nem módosítható
•Bruttó: számolt mező, nem módosítható nettóból számolás esetén. Bruttóból számolás esetén megadható.
•Termékadatok mentése, bővebben Termék rögzítése számláról -> Új termék
(*) Engedmény/felár: amennyiben egy tételen Engedmény/felár mértéke nem egyenlő 0, automatikusan egy külön tétel került felvételre a számlára engedmény/felár megnevezéssel.
Engedmény/felár tétel adatai:
oMegnevezés: ’Engedmény/Felár [attól függően, hogy a lenyíló listában mit állítottak be] a(z) [forrás tétel megnevezése] tételhez’
oMennyiség: 1
oMennyiségi egység: db
oNettó egységár – Összege: forrás tétel nettó összege * (EngedményFelár mértéke / 100) Előjele: engedmény esetén ellenkező előjelű, mint forrás tétel összege, felár esetén megegyező
oNettó: számolt mező
oÁfakulcs: mint a forrás tételen
oÁfa: számolt mező
oBruttó: számolt mező.
oTétel megjegyzés: üres
oTermékkód: VTSZ / SZJ / EGYÉB: mint a forrás tételen
oIdőszak: tól-ig dátummező. – mint forrás tételen
Engedmény/felár tétel szabályai:
oHa bruttóból számolós módszert hozza át a forrásról, akkor itt is a bruttóra alkalmazza a számolásos képletet, és ebből visszaszámolja a többi összeget.
oKapcsolatban áll a forrás tételével.
oHa a forrás tételt szerkesztik: módosítják az összegét, mennyiségét (úgy, hogy a Nettó összege változik), vagy áfakulcsot módosítanak rajta, vagy az engedmény/felár mértékét módosítják, vagy a nevét írják át, időszakot kap, vagy törlik, stb -> a kapcsolódó Engedmény/felár tétel is megfelelően módosul a forrás módosításának tárolásakor.
otörölhető, ezesetben a forrástételen a ’Engedmény/felár mértéke’ adatot 0-ra állítja
oEngedmény/felár tétel szerkeszthető, de csak megjegyzést lehet rajta módosítani.
oHa a forrás tételt törlik, a kapcsolódó Engedmény/felár tétel is törlődik.
oElőlegszámlán nem lehet Engedmény/felár tétel, de más típuson igen.
oSzámla másoláskor, helyesbítéskor, díjbekérő élesítésekor ha a kiinduló bizonylaton volt Engedmény/felár-as tétel, a keletkező Engedmény/felár tétel is kapcsolatban áll a keletkező forrás tétellel.
(**) Folyamatos (határozott idejű) tétel esetén az ellenőrzés:
(kelte = számla kelte; fiz hat = fizetési határidő; ig = egy folyamatos tétel esetén annak időszak vége dátuma, több folyamatos tétel esetén az időszak ig dátumok közül a legkorábbi.)
Teljesítés dátum a következő algoritmussal meghatározottnak kell lennie:
•ha fiz hat és kelte < ig → kelte
•ha fiz hat < ig, és ig <= kelte → ig
•ha ig <= fiz hat (kelte mindegy mikori) → fiz hat; de ha fiz hat későbbi dátum, mint ig+60 nap, akkor ig+60.
Az utolsó szabályban meghatározott 60 nap egy belső rendszerparaméter, amit a felhasználónak nem is kell módosítania.
Felületet és kitöltést egyszerűsítő lehetőség: Beállításokban paraméterezhető – külön paraméterekkel vezérelve –, hogy legyen-e a tételen Termékkód (’VTSZ / SZJ / EGYÉB), Időszak -tól -ig és Engedmény/felár adási lehetőség. Fiók létrehozásakor a Termékkód nem, de a többi alapból be van jelölve. Amelyik bejelölt, annak mezői megjelennek a tétel felvételen. A 3 közül amelyik számla kiállításkor bejelölt, annak felirata a nyomtatás tételtáblázatának fejlécében megjelenik, akkor is, ha adott számlán nem töltötték ki (kivéve Engedmény/felár adási beállítás, mert az új tételt rögzít, nem tesz plusz oszlopot a nyomtatás táblázatába). Ezt az infót tárolja is a számlán, és számla adatainak nézegetésekor a tárolt infó alapján megjeleníti. Pl. Termékkód használatban volt, kiállítottak egy számlát, tételében megadták a Termékkódot. Kikapcsolják a beállításokban ezt a paramétert, onnantól nem jelenik meg tétel felvételkor. De ha az előbbi számla adatait megnyitják nézegetésre, a tétel táblázatban megjelenik a Termékkód oszlop is, benne a számlán szereplő adattal. Továbbá ilyen tétel másolásakor, ha már a paraméter ki van kapcsolva, ezen adatokat nem adja tovább. (ha volt engedmény vagy felár a tételen, és ezt a paramétert kapcsolták ki, akkor nem emeli át az engedmény vagy felár tételt, csak magát a ’fő’tételt!) Számla helyesbítésekor viszont igen, az aktuális paraméterek ellenére átemeli, és meg is jeleníti a számlaképen. |
Tételen nettó, áfa és bruttó összegeknél kerekítés a számla devizanemének ’ Számlatétel tizedesjegy kezelés’ beállításnak megfelelően történik.
Nettóból számítás:
Nettó = Nettó egységár * Mennyiség -> kerekítés a devizanemnek megfelelően
Bruttó = Nettó * ((1+áfakulcs)/100) -> kerekítés a devizanemnek megfelelően
Áfa = bruttó – nettó
Bruttóból számítás
Nettó = Bruttó / ((1+áfakulcs)/100) -> kerekítés a devizanemnek megfelelően
Nettó egységár = Nettó / Mennyiség -> kerekítés a háttéradatokban beállítottaknak megfelelően
Áfa = bruttó – nettó
Korlátlan számú tétel vehető fel. Felvett tétel adata módosítható, és törölhető még a számla véglegesítése előtt. Szerkesztéskor a mennyiség vagy ár átírásakor a többi adat átszámításra kerül.
Automatikus tétel készpénzes számlán:
Ha a számla fizetési módja ’Készpénz’, akkor minden tételfelvétel, módosítás és törlés után történik egy ellenőrzés, ami rögzít (vagy módosítja a meglévő) egy automatikus kerekítő számlatételt, az aktuális (nem kerekítési) tételek bruttó-összesen és a devizanem legkisebb fizetőegységének megfelelően.
•Megnevezés: Kerekítési különbözet
•Mennyiség: 1
•Mennyiségi egység: db
•Nettó egységár: a ’devizanem legkisebb fizetőegysége’ DNLFE rövidítés. A bruttó lefelé, a nulla felé kerekítve a DNLFE legközelebb eső egész számú többszörösére műveletből ez az egész számú többszörös legyen x
oHa [bruttó-( DNLFE * x)] < DNLFE /2 -> akkor kerekítő tétel értéke: {[bruttó-( DNLFE * x)]*(-1)}
oHa [bruttó-( DNLFE * x)] >= DNLFE /2 -> akkor kerekítő tétel értéke: {[bruttó-( DNLFE * (x+1))]*(-1)}
oHa bruttó-( DNLFE * x)=0, nem kell a kerekítő tétel
oMagyarul ha a kp-s számla HUF-os, ahol a legkisebb fizetőegység 5 Ft, a (nem kerekítési) tételek bruttó-összesenje 171 Ft, -1 Ft kerekítési tétel szükséges; 172-nél -2; 173-nál +2 és 174-nél +1. 175-nél 0 lenne, de ilyenkor eleve nem kell a kerekítési tétel.
•Nettó = Nettó egységár
•Áfakulcs: Áfa tv hat. kívül
•Áfa: 0
•Bruttó = Nettó egységár
Az automatikus kerekítési különbözet tétel nem törölhető, nem szerkeszthető. Nem csak a tétel módosító műveletek, hanem a fizetési mód állítás is kezeli. Pl átutalásos a számla, végösszeg 522 Ft. Átállítják a fizetési módot készpénzre, akkor ez a váltás eredményezi, hogy automatikusan rákerül egy -2Ft-os kerekítő tétel. Fordítva is: ha a készpénzes számla tételösszege bruttó 522, és van rajta egy -2 Ft-os kerekítő tétel, ha a fizetési módot átváltják másra, a kerekítő tételt automatikusan letörli a rendszer.
A tételek táblázata alatt az aktuális végösszeg adatok láthatók tétel felvétel, törlés és módosítás frissíti. Nettó, áfa és bruttó összesített adatok, ezek kerekítésére a számla devizanemének megfelelő ’ Számlaösszeg tizedesjegy kezelés’ paraméterben beállított adat szerint történik.